Table \'./spklisanslama_spk/jos_fb_whoisonline\' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_fb_whoisonline (`userid` , `time`, `what`, `task`, `do`, `func`,`link`, `userip`, `user`) \n VALUES (\'0\', \'1412070249\', \'Lisans Yenileme Eğitimlerine Dair SSS\',\'\',\'\',\'view\',\'/index.php?option=com_fireboard&Itemid=27&func=view&id=368&catid=17\', \'54.196.105.130\', \'0\')
spk sınavı - forum
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Şifrenizi mi unuttunuz?
Lisans Yenileme Eğitimlerine Dair SSS (0 inceleyen) 
EN ALT Cevapla Beğenilen: 0
BAŞLIK: Lisans Yenileme Eğitimlerine Dair SSS
abana (Kullanıcı)
Junior Boarder
Gönderiler: 35
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Lisans Yenileme Eğitimlerine Dair SSS 5 Yıl, 7 Ay önce Başarı: 0  
LİSANS YENİLEME EĞİTİMLERİ

LİSANS YENİLEME EĞİTİMLERİNİN DAYANAĞINA İLİŞKİN SORULAR

1- Lisans yenileme eğitimleri nedir? Neden gereklidir?

Lisanslama sınavlarında başarılı olup lisans belgelerini alan veya almaya hak kazan kişiler; lisans belgelerinin geçerliliğini korumak için belirli sürelerde lisans yenileme eğitimlerine katılmak zorundadır. Lisans yenileme eğitimlerine katılanların özellikle makro ekonomik veriler sermaye piyasası mevzuatı ve vergi mevzuatı ile ilgili bilgilerini yenilemeleri ve güncel gelişmeleri yakından takip etmeleri amaçlanmaktadır.

2- Lisans yenileme eğitimlerinin dayanağı nedir?

11.08.2001 tarihli ve 24490 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Sermaye Piyasası Kurulunun Seri:VIII No:34 sayılı ;Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunanlar İçin Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğin 19 20 24 ve 25inci maddeleri Lisans Yenileme Eğitimlerini içermektedir.

3- Lisans yenileme eğitimlerinin Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği tarafından düzenlenmesinin dayanağı nedir?

Sermaye Piyasası Kurulunun 28 Nisan 2005 tarih ve 17/560 sayılı kararı ile Ocak 2006 tarihinden itibaren Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği tarafından Lisans Yenileme Eğitimlerine başlanılmasına karar verilmiştir.

İlgili karara buradan ulaşabilirsiniz:
http://www.tspakb.org.tr/lisanslama.....PK_Haf_Bulten_2005_18.pdf

4- Lisans yenileme eğitimlerine kimler tabidir?

Seri:VIII No:34 sayılı Tebliğin 19uncu maddesine göre; Sermaye Piyasası kurumlarında ve lisansa tabi bir görevde çalışan adayların her 4 yılda bir lisans belgelerinin geçerliliğinin devamı için Lisans Yenileme Eğitimlerine katılması gerekmektedir.

5- Sermaye piyasasında ve lisansa tabii görevde çalışmayanlar için lisans yenileme eğitim süreci nasıl işlemektedir?

Seri:VIII No:34 sayılı Tebliğin 19uncu madde hükmüne göre lisansın yenilenmemesi veya lisansın kapsadığı görev alanlarında aralıksız olarak 2 yıl süreyle faaliyette bulunulmaması hallerinde lisans Kurul tarafından geçici olarak iptal edilir. Bu nedenle; 2 yıl süre ile Sermaye Piyasası Kurumlarında lisansa tabi bir görevde çalışmayan adayların lisanslarını aktif durumda tutmak istemeleri halinde lisans yenileme eğitimlerine katılmaları gerekmektedir.

6- Lisanslama sınavlarında başarılı olan ancak lisans belgesi başvuru aşamasında lisans yenileme eğitimine tabi olan adaylar kimlerdir?

Sermaye Piyasası Kurulunun 28.04.2005 tarih ve 17/560 sayılı kararı çerçevesinde;

Modül geçme sistemi ile ilgili olarak Kurulun 08.03.2002 tarih ve 13 sayılı toplantısında alınan Kararın 2.bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

a- Adayın ilk kez girdiği sınav sonuçlarının açıklandığı tarih ile lisans belgesi almaya hak kazandığı tarih arasında 2 yıldan fazla bir sürenin geçmiş olması halinde lisans belgesi verilmesi yenileme eğitimlerine katılarak tamamlama şartına bağlanmıştır.

b- Adayın ilk kez girdiği sınav sonuçlarının açıklandığı tarih ile lisans belgesi almaya hak kazandığı tarih arasında 4 yıldan fazla bir sürenin geçmiş olması halinde ise başarılı olduğu dersler dahil tüm derslerden yeniden sınava girmesi gerekecektir.

7- Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminde yer alan eğitim ihtiyacı ve geçici iptal kavramları ne anlama gelmektedir? Aralarındaki fark nedir?

Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminde lisanslar statüler ile takip edilmektedir. Adayların lisans yenileme eğitimlerine katılıp katılmamalarına ilişkin süreçler aşağıda yer almaktadır.

a) Adayın statüsü lisansın geçerliliğinin sona erme (31/12/) tarihinden 2 ay önce eğitim ihtiyacına dönüşmektedir. Adayın yıl sonuna kadar lisans yenileme eğitimlerine başvurmaması veya kayıt yaptırmaması durumunda statüsü izleyen yılın ilk gününden (01/01/) itibaren geçici iptale dönüşecektir.

b) Lisans geçici iptalden adayın lisans yenileme eğitimine katılması ile Aktif statüye dönüşecektir.

8- İMKB Muafiyeti ne anlama gelmektedir? İMKB Muafiyetine sahip olanlar için lisans yenileme eğitimleri süreci nasıl işlemektedir?

Seri:VIII No:34 sayılı Tebliğin geçici 3üncü maddesine istinaden Tebliğin yayınlanma tarihinden önce İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Üye Temsilciliği Sertifikasına sahip olanlardan Tebliğdeki koşulları sağlayan ve Temel Düzey Lisansını almaya hak kazananların Ocak 2006 döneminde başlayan lisans yenileme eğitimlerine katılmaları gerekmektedir.

9- Lisans yenileme eğitimlerine katılmak için ne yapmak gerekiyor?

Lisans yenileme eğitimlerine katılmak için sadece internet sitemizde bulunan Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminden başvuru yapılmaktadır.

Seri:VIII No:34 sayılı Tebliğin 19uncu maddesi uyarınca adayların lisans yenileme için öngörülen sürenin sona ermesinden en az 2 ay önce lisans yenilemek için başvuruda bulunması gerekmektedir. Birlik tarafından lisans yenileme eğitimlerine ilişkin bilgilendirme amaçlı duyurular; lisans yenileme eğitimine tabi kişilere ve Kurum İnsan Kaynakları Yetkililerine yıl içinde en az iki kez hatırlatma amaçlı gönderilir.

Eğitimlerle ve başvuru ile ilgili tüm süreç (eğitim tarihleri yeri başvuru koşulları) internet sitemizden takip edilebilmektedir.

Lisanslama ve Sicil Bölümünden erişilen ;Sisteme Giriş ekranına daha önceden oluşturdukları veya yeni oluşturacakları şifre ile girmeleri; ;Eğitim Başvuru bölümünde uygun olan eğitim tarihini seçmeleri ve eğitimin ödeme bilgilerini karşılarına gelen ekrana girerek lisans yenileme eğitimine başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruda yapılması gereken işlemlere buradan ulaşabilirsiniz:
http://www.tspakb.org.tr/lisanslama....._lisans_yenileme_adim.htm

10- Lisans yenileme eğitimleri ne zaman düzenlenir?

Birlik lisans yenileme eğitimlerini üyelerin talepleri ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda uygun gördüğü dönemlerde düzenler.

11- Lisans yenileme eğitimlerinin süresi ve ücreti nedir?

Seri:VIII No:34 sayılı Tebliğin 25inci maddesi lisans yenileme faaliyetlerinin belirli bir ücret karşılığında yerine getirileceği hükmünü içermekte olup Birlik Yönetim Kurulunun 15.12.2005 tarih ve 141 sayılı kararı uyarınca lisans yenileme eğitimlerinin sürelerinin ve ücretlerinin aşağıdaki şekilde belirlenmesine karar verilmiştir.

Eğitim Türü
Eğitim Ücreti
Eğitim Süresi

Temel Düzey Lisans Yenileme Eğitimi
10000 YTL
1 Gün

İleri Düzey Lisans Yenileme Eğitimi
15000 YTL
1 Gün

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisans Yenileme Eğitimi
15000 YTL
1 Gün

Türev Araçlar Lisans Yenileme Eğitimi
15000 YTL
1 Gün

Takas Ve Operasyon İşlemleri Lisans Yenileme Eğitimi
2500 YTL
2 Saat

12- Lisans yenileme eğitimlerine devam zorunlu mudur?

Seri:VIII No:34 sayılı Tebliğin 19uncu madde hükmüne göre lisansa konu alanlar itibarıyla lisans yenileme eğitim programlarına başvuranlar eğitim süresinin en az %90ı oranında devamı sağlayacak şekilde katılmak zorundadır.

13- Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminde yer alan Mevcut Eğitim Planı ne anlama gelmektedir? Kişiye özel bir ekran mıdır?

;Mevcut Eğitim Planı herkesin ortak olarak görebildiği kişiye özel olmayan açık olan eğitim tarihleri eğitim saati kontenjanı kayıtlı kontenjan eğitimin ücreti ve eğitim yeri bilgilerini içeren bilgi ekranıdır.

14- Lisans yenileme eğitimleri kontenjan durumunu nasıl takip edebilirim?

Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminde ;Mevcut Eğitim Planı bölümünden kontenjan takibi yapılabilmektedir.

15- Lisans yenileme eğitimi için başvuru formu faksladım eğitim kaydım yapılmış mıdır?

Lisans yenileme eğitimlerine başvuruda e-posta ya da faks kabul edilmemekte ve gelen başvurular dikkate alınmamaktadır. Eğitim başvurularının Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminden yapılması gerekmektedir.

16- Lisans yenileme eğitim tarihleri belli olmadan önce eğitim ödemesini yapabilir miyim?

Eğitim ödemeleri Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminde Mevcut Eğitim Planında yer alan eğitim tarihlerinden kişinin katılmak için uygun bulduğu tarihler öncesinde yapılmalıdır. Eğitim tarihi belirlenmeden yapılan eğitim ödemeleri; herhangi bir talep halinde kişiye iade edilmektedir.

17- Lisans yenileme eğitim ücretinin nereye yatırılması gerekiyor?

Adayların başvuruda eğitim ücretini belirtilen hesaba yatırmaları ve sahip oldukları lisans türüne göre sistemde tanımlı eğitim tarihlerinden kendilerine uygun olanı tercih ederek ödemelerini Türkiye Garanti Bankası A.Ş. İstanbul-1.Levent Bireysel Şube nezdindeki 186-6298610 (IBAN TR47 0006 2000 1860 0006 2986 10) Eğitim hesabına EFT İnternet Bankacılığı veya Banka Havalesi kanallarından birisini kullanarak yapmaları gerekmektedir.

*Not: Yapılan ödemeye ilişkin olarak; eğitim başvurusu yapan kişinin Ad/Soyad veya TC Kimlik No bilgileri ile açıklama kısmında başvurulan eğitimin adı ve tarihi belirtilmelidir.

18- Lisans yenileme eğitim ödemesini yaptım ödeme ekranına hangi bilgileri girmem gerekiyor?

Eğitim ödeme ekranına ödemeyi yaptığınız banka adı şube adı ödeme yaptığınız banka hesap numarası ödeme yapan kişinin ad-soyad bilgisi ödeme tarihi ödeme şekli ve bankaya havale yapıldıysa dekont numarası; eft yolu ile yapıldıysa eft sorgu numarasının girilmesi gerekmektedir.

19- Lisans yenileme eğitim başvurusu yaparken eğitim ödeme ekranına yanlış bilgi girdim ne yapmam gerekir?

Eğitim ödeme ekranına yanlış bilgi girilmesi durumunda düzeltme için ödeme dekontunun Eğitim bölümüne faks ile gönderilmesi gerekmektedir.

20- Lisans yenileme eğitim ücretini yatırdım ancak bu sırada kontenjan dolmuş ne yapmam gerekir.
Eğitim kontenjanlarının dolması durumunda yatırılan eğitim ücreti Birlik hesabında bir sonraki eğitimde kullanılmak üzere saklı tutulabilmekte ya da kişinin faks ile iade talebini Birliğimize iletmesi halinde iade edilebilmektedir.

21-Ödeme yaptığım eğitim tarihi yerine; başka bir eğitim tarihi için Sistemde kaydım çıkıyor. Ne yapmam gerekir?

Eğitim ödemesini gerçekleştirmeniz süresince başvuru yapmak istenen eğitim tarihinin kontenjanı dolmuş olabilir. Bu nedenle kontenjanı uygun olan bir sonraki eğitim için tarih seçeneği karşınıza gelmektedir.

22- Ödeme dekontunun hangi durumda gönderilmesi gerekir ?

Lisans yenileme eğitim ücretini yatırırken açıklama kısmına yanlış ya da eksik bilgi girilmesi Birlik eğitim hesabında kişinin ödemesinin görünmemesi eğitim ödeme ekranına yanlış bilgi girilmesi durumlarında kişinin eğitim ödeme dekontunu göndermesi talep edilir. Bu gibi durumlar dışında eğitim ödemesi dekonta ihtiyaç kalmadan kontrol edilebilmektedir.

23- Lisans yenileme eğitimine kabul edildiğime dair bilgi eğitim tarihinden kaç gün önce gelir?

Lisans yenileme eğitimine kayıt olan kişinin ödeme bilgileri muhasebe kayıtlarıyla eşleştirilerek en geç eğitim tarihinin 3 gün öncesinde onaylanır. Onayı takiben Sistemden kişinin kayıtlı e-posta adresine otomatik olarak onay bilgisi gider.

24- Lisans yenileme eğitimine katılım için onay bilgim gelmedi eğitime katılmam sorun olur mu? Eğitime kayıtlı olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?

Lisans yenileme eğitimine onay bilgisi gelmeyen kişilerin öncelikle Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminden e-posta adreslerinin güncelliğini kontrol etmeleri gerekmektedir. Yanlış ya da eksik e-posta adreslerine onay bilgisi ulaşmamaktadır.

Eğitim onay bilgisinin gelmediği durumlarda ;Eğitim Başvurusu ekranında yer alan ;Kayıtlı Bulunduğunuz Eğitimler bölümünün dolu gelmesi eğitime kayıtlı olduğunuzu göstermektedir.

25- Lisans yenileme eğitimine kayıt olduktan sonraki süreç nasıl işliyor?

Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminden eğitim başvurusu yapıldıktan sonra kişinin sistemde kayıtlı bulunan e-posta adresine ;Kaydınız Tarafımıza Ulaşmıştır şeklindeki bilgi otomatik olarak gönderilmektedir. Eğitim tarihinin 3 gün öncesine kadar Sistemden kişinin eğitim ödemesi onaylanır ve kişiye ;Kesin Kaydınız Yapılmıştır şeklinde otomatik mesaj gönderilir.

Lisans yenileme eğitimi tamamlandıktan sonra kişinin lisans statüsü ;Aktif duruma dönüşür. Lisans belgesini fiziki olarak almamış kişiler için ise Lisans Belgesi Başvuru Süreci başlar.

26- Lisans yenileme eğitim tarihini Sistemden değiştirmek istiyorum nasıl yapabilirim?

Eğitim Başvuru ekranına girerek Kayıtlı Bulunduğunuz Eğitimler bölümünden eğitimin adına girmeniz gerekmektedir. Karşınıza gelen ekranda alternatif eğitim tarihlerinden uygun bulduğunuz tarihi seçerek gerekli değişikliği yapabilirsiniz. Ancak yapılan bu değişikliği Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adresine e-posta ile bildirmeniz gerekmektedir.

27- Lisans yenileme eğitimleri hangi saatler arasında düzenlenmektedir ?

Eğitim Türü
Eğitim Saati

Temel Düzey Lisans Yenileme Eğitimi
10:00-17:30

İleri Düzey Lisans Yenileme Eğitimi
10:00-17:30

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisans Yenileme Eğitimi
09:30-16:30

Türev Araçlar Lisans Yenileme Eğitimi
09:30-16:30

Takas Ve Operasyon İşlemleri Lisans Yenileme Eğitimi
10:00-12:00

28- Lisans yenileme eğitiminin düzenlendiği yerin adresi nedir?

Büyükdere Cad. No:173 1. Levent Plaza A Blok Kat:4 1.Levent- İstanbul (Metro City Alışveriş Merkezinin yanındaki plaza)

29- Lisans yenileme eğitiminin düzenlendiği yerde otopark mevcut mudur?

Binamızda otopark bulunmamaktadır.

30- Lisans yenileme eğitimine gelirken herhangi bir belge getirmem gerekiyor mu? Kıyafet zorunluluğu var mı?

Eğitim için kişinin yanında fotoğraflı kimlik (nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi) getirmesi zorunludur. Tüm eğitimlere serbest kıyafetle katılıma izin verilmektedir.

31- Lisans yenileme eğitimine İstanbul dışından katılıyorum erken çıkabilir miyim?

Kişi eğitim süresinin en az % 90ı oranında devamı sağlayacak şekilde eğitime katılmak zorundadır.

32- Lisans yenileme eğitimine kayıt yaptırdım ancak eğitim günü mazeretimi bildirmeden eğitime katılamadım. Bu durumda eğitim ücretim ne olur?

Eğitim öncesinde gerekçe bildirmeden eğitime katılmayan kişilerin katılacağı eğitimin ücretini yeniden ödeyerek Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminden eğitim başvurusunu tekrarlaması gerekmektedir.

33- Lisans yenileme eğitimi tamamladıktan sonra herhangi bir işlem yapmam gerekiyor mu süreç nasıl devam etmektedir?

Lisans belgesini fiziki olarak almamış kişiler için lisans başvuru süreci başlamakta Lisans Eğitim İhtiyacı Durumu ;Eğitim ihtiyacında ya da ;Geçici İptal konumunda olan kişiler için ;Eğitim Başarılı olarak değiştirilmektedir.

34- Lisans yenileme eğitimlerine katıldıktan sonra bir sonraki eğitimin süresi nasıl hesaplanır?

Sermaye Piyasası Kurulunun 09.07.2004 tarih ve 28/865 sayılı Kararı çerçevesinde lisans yenileme eğitimlerindeki dört yıllık sürenin hesaplanmasında başlangıç olarak belgenin verildiği tarih yerine lisans belgesine hak kazanma tarihi esas alınır. Adayın yenileme eğitimini tamamladığı yılın son günü diğer lisans yenileme eğitiminin başlangıç tarihidir.

35- İki farklı lisansım var (Örnek; İleri Düzey ve Türev Araçlar) her iki lisans için de Eğitim Daveti aldım. Ortak modüller için ayrı günlerde mi eğitime katılmam gerekiyor?

Lisans yenileme eğitim başvuru ekranlarında adayın alması gereken eğitimler ve alternatif eğitim tarihleri yer almaktadır. Aday yeterli kontenjan olması durumunda kendine uygun olan eğitim tarihine kayıt yaptırabilmektedir. Ortak modüller için ayrı eğitim düzenlenmemektedir.

36- Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminde yer alan eğitime tabi kişiler İnsan Kaynakları Yetkilileri tarafından izlenebilecek midir?

Sermaye piyasası kurumlarında çalışan ve lisans yenileme eğitimlerine tabi personel Lisanslama ve Sicil Tutma Sisteminde önceden yetkilendirilmiş İnsan Kaynakları Yetkilileri tarafından arama ekranlarında sorgulanabilmekte ve excel dosya olarak sistemden alınıp raporlanabilmektedir.

37- Lisans yenileme eğitim başvurusunu benim adıma Çalıştığım Kurumun İnsan Kaynakları Bölümü yapabilir mi?

Asıl olan lisans yenileme eğitimlerine başvuruyu ilgili kişinin yapması olmakla beraber sermaye piyasası kurumları arasında uygulamada farklılıklar olabilmekte ve İnsan Kaynakları yetkililerince de eğitim başvuruları yapılabilmektedir.

38- Lisans yenileme eğitimlerine sermaye piyasası kurumları tarafından toplu başvuru yapılabilir mi?

Mevcut durum itibariyle toplu başvuru yapılamamakta olup konu sistem geliştirme çalışmaları dahilinde değerlendirilerek ileriye yönelik olarak planlanmıştır.

39- Lisans yenileme eğitimine katılmam için belli bir son tarih var mı?

Sistemde kayıtlı sicillerin lisans yenileme eğitim tarihleri kişinin durumuna (sermaye piyasası kurumunda çalışıp çalışmamasına ihtisas personeli olup olmamasına sektör dışında olmasına veya çalışmamasına) göre farklılıklar göstermektedir.

40- Lisans yenileme eğitimine katılmazsam lisansım iptal olur mu?

Lisans yenileme eğitimine katılmayanların lisansları ;geçici iptale dönüştürülmektedir. Eğitime katılanların statüsü ;eğitim ihtiyacı veya ;geçici iptal den ;eğitim başarılı durumuna dönüşür. Lisans belgesi olanların lisansı tekrar aktif hale gelir. Henüz belge almayanlar için ise lisans başvuru süreci başlar.

Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
EN ÜST Cevapla
Sistem: FireBoardGönderileri Masaüstünüze Alın